Onanizm jest metodą na obniżenie potrzeby seksualnej. Z wykonanych badań ankietowych wywnioskowano, że częściej onanizują się chłopcy, chociaż wnioski te mogą być mylne, gdyż dziewczęta nieśmiało przyznają się do palcówki. Jest to temat dla nich bardzo wstydliwy .Onanizm jest najczęściej uprawiana w wieku burzy hormonów, gdyż wtedy napięcie erogenne jest najmocniejsze. Mimo, że możemy wyszukać nieco artykułów poniżającym onanizm, to jest to skłonność naturalna , pozwalająca częściowo obniżyć pożądanie. Masturbacja nie ma skutków ubocznych , ale tylko wtedy gdy nie nadużywamy częstości zaspokajania potrzeb. Samozadowolenie seksualne pozwala przygotować narządy rozrodcze do tej porządnej chwili. Aczkolwiek zbyt duża częstotliwość onanizmu może być przyczyną, że możemy u partnerski nie doznać pełnego zaspokojenia, gdyż Nasze wyobrażenia erotyczne, prześcigają świat realny. Zbyt długi okres masturbacji ma też inną niepożadaną cechę, mianowicie chodzi o możliwy przedwczesny wytrysk. Uwarunkowane jest to sytuacją, że w momencie masturabacji dążymy do uzyskania szybkiego wytrysku. Dieje się tak, gdyż organizm zapamiętuje taki tok spostrzegania seksu i powtarza to w prawdziwym stosunku.

Techniki onanizmu są rozmaite. Niektórzy mężczyźni pieszczą członka tworząc z kciuka i mniejszego palca obręcz, a następnie poruszają ręką w ku górze i w dół naprzemiennie. Inni wolą ściągać napletek i ponownie go nasuwać. Jest jeszcze technika zsuwania napletka w trakcie zwodu i pieszczenie żołędzia. Ta ostatnia metoda dostarcza najwięcej rozkoszy jednak należy mieć intymny żel nawilżający, który nabędziemy w każdej aptece i markecie (np. Intimel). Aby zwiększyć doznania, możemy w chwili masturbacji oglądać filmy erotyczne, które rozbudzą Nasze wyobrażenia. Ciekawą stroną jest sex-porno.biz, w której znajdziemy bezpłatne filmy erotyczne, poukładane w określone kategorie tematyczne. Aby urzeczywistnić prawdziwe doznania, to siła nacisku penisa nie powinna być duża. Wtedy odczucia będą przybliżone do tych,jakbyśmy byli w partnerce.

Mimo, że onanizm dostarcza wielu przyjemności to należy wspomnieć, że nie zastąpi Nam partnerki. Dlatego też warto poszukać sobie płci przeciwnej ,z którą podzielimy doznania.